To blog poświęcony prezentacji mojego sprzętu audio-wideo a także wspomnieniom i historii obu tych technik
środa, 27 listopada 2019
Kaseta – Maxell LN 60
Producent: Maxell
Nazwa: LN
Długość: C 60
Typ: Type I (żelazowa)
Kraj produkcji: Japonia
Lata wytwarzania: 1982-1984
Japoński koncern Maxell Ltd rozpoczął działalność w 1960 r. i specjalizował się w produkcji nośników magnetycznych, m.in. taśm magnetofonowych. Kasety tej firmy były bardzo dobrej jakości, dlatego były one bardzo pożądane przez konsumentów nagrywających muzykę na magnetofonach. Nazwa firmy pochodziła o skrótu użytego do nazwy wyprodukowanej przez nią wyjątkowo dobrej baterii z suchym ogniwem.
Kasety tej firmy były dostępne w Polsce okresu PRL jedynie w specjalnych sklepach dewizowych zwanych Pewexami. Były one bardzo drogie, stąd zwykłych ludzi nie było na nie stać. Oczywiście także ja nie mogłem sobie jej kupić. Teoretycznie mogłem, za równowartość tygodnia pracy, ale dla mnie to była zbyt wysoka cena za kasetę.
Kaseta w tej wersji produkowana była na amerykański i europejski rynek.
czwartek, 10 października 2019
Kaseta – UNIVERSUM Profi 90 SUPERFERRO UFX I-S
Producent: UNIWERSUM
Nazwa: SUPERFERRO UFX I-S
Długość: C 90
Typ: Type I (żelazowa ulepszona)
Kraj produkcji: Niemcy (RFN)
Lata wytwarzania: 1980-1982?
Niemiecka kaseta NN wytwarzana przypuszczalnie na bazie taśm firmy AGFA. W Polsce okresu PRL dostępna głównie dzięki prywatnemu importowi z RFN. Daty produkcji niepewne. Brak innych danych na jej temat.
Z tego co wiem, to Universum to taka tania marka pod którą sprzedawano wyroby innych firm po obniżonych cenach. W dzieciństwie niekiedy widziałem widziałem ją na sprzęcie stereo w w niemieckich katalogach jakie docierały do Polski. Oczywiście wyroby te pozostawały wówczas poza możliwościami finansowymi mojej rodziny, a tym samym i mnie.
środa, 11 września 2019
Kaseta – TDK SA90
Producent: TDK
Nazwa: SA
Długość: C 90
Typ: Type II (chromowa)
Kraj produkcji: Japonia
Lata wytwarzania: 1983
W czasach magnetofonów analogowych i dźwięku analogowego szczególnie istotna dla każdego fana była kwestia jakości kaset na jakich nagrywano muzykę z płyt lub z radia. Na przełomie lat 70. i 80 za najlepsze w uchodziły kasety japońskie, a wśród nich wyroby firmy TDK. Ich europejsko-amerykańskie wersje różniły się od tych na rynek japoński. W Polsce sprzedawano tylko te pierwsze.
W Polsce okresu PRL można je było kupić wyłącznie w specjalnych sklepach dewizowych zwanych Pewexami, bądź na bazarach z prywatnego importu. Te kasety w takiej sprzedaży były jednak bardzo drogie i mało kogo było stać na ich zakup. Przykładowo prezentowana tutaj kaseta kosztowała kilkudniową stawkę przeciętnie zarabiającego Polaka.
Na początku lat 80. gdy większość muzyki nagrywałem na kasetach już wiedziałem o istnieniu kaset TDK, ale nie było mnie stać na ich zakup. W związku z tym, że nie miałem krewnych za granicą, nie pochodziłem z rodziny dygnitarzy komunistycznych, ani nie należałem do rodziny rodzącej się klasy kapitalistów, stąd kupno i posiadanie takich kaset było dla mnie wówczas nieosiągalnym marzeniem.
środa, 14 sierpnia 2019
Kaseta - Weltton Super Ferro I 60
Producent: Weltton
Nazwa: Super Ferro I
Długość: C 60
Typ: Position I (żelazowa, ulepszona)
Kraj produkcji: Polska
Lata wytwarzania: 1982-1985?
Polska kaseta magnetofonowa produkowana na początku lat 80. na licencji niemieckiej firmy „Permaton”. Pierwotnie firma ta produkowała te kasety na przełomie lat 70. i 80. XX w. Kaseta Weltton była dobrej jakości pod względem mechanicznym i akustycznym, ale jak na warunki PRL była dość droga i rzadka, a obecnie jest mało znana.
W epoce, a więc w czasach mojej młodości w latach 80. nie wiedziałem że taka kaseta jest produkowana w Polsce (czy w Niemczech na polski rynek).
czwartek, 11 lipca 2019
Kaseta – ORWO Chromdioxid HiFi K 60
Producent: ORWO
Nazwa: Chromdioxid HiFi
Długość: K 60
Typ: Type II (chromowa)
Kraj produkcji: Niemcy Wschodnie (GDR)
Lata wytwarzania: 1979-1982?
To kaseta magnetofonowa produkowana niegdyś w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD, niem. DDR), czyli w Niemczech Wschodnich. Wbrew obiegowym opiniom nie była to kaseta aż tak łatwo dostępna w Polsce okresu PRL jak się by mogło wydawać. Była to kaseta chromowa, więc znacznie lepsza niż zwykłe kasety żelazowe produkowane przez firmę ORWO.
Ja nigdy nie miałem takiej kasety, ani też nie używałem szpul z taśmami ORWO dość popularnymi w okresie mody na magnetofony szpulowe w końcu lat 70. XX w. Pamiętam, że w opinii kolegów, którzy mieli magnetofony szpulowe wcześniej ode mnie, polskie taśmy Stilon Gorzów były lepsze niż te produkowane przez ORWO. Paradoks polegał na tym, że faktycznie obie te firmy bazowały na technologii niemieckiej.
Produkty firmy ORWO kupowało się w normalnie istniejących polskich sklepach, bo były to produkt innego bratniego kraju socjalistycznego. Jednak w tychże sklepach bywały one dość rzadko, bo eksport nie był zbyt wielki, a ludzie je kupowali przekonani o tym, że co zagraniczne, a już zwłaszcza niemieckie to musi być lepsze. Brak tych kaset w sprzedaży wystąpił zwłaszcza po okresie strajków w Polsce w latach 1980-1981 r.
wtorek, 18 czerwca 2019
Kaseta – BASF Chromdioxid II Type II SM C 90
Producent: BASF
Nazwa: Chromdioxid II
Długość: C 90
Typ: Type II SM (chromowa)
Kraj produkcji: Niemcy (RFN)
Lata wytwarzania: 1977-1979
To europejska wersja kasety (compact cassette) produkowanej przez koncern BASF w latach 1977-1979. Była to kaseta chromowa (Type II: Chromdioxid II) o standardowej taśmie liczącej 132 m. W tym samym czasie produkowano także jej ulepszoną wersję pod nazwą Chromdioxid Super.
W Polsce okresu PRL taka kaseta była bardzo droga i można było ją było nabyć na trzy sposoby: 1) kupić w specjalnym sklepie zwanym "Pewexem", 2) kupić na bazarze będącym namiastką wolnego rynku, 3) dostać w prezencie od krewnych w RFN (Niemcy Zachodnie).
Ja niestety nie miałem dolarów, marek niemieckich, ani też zwykłych komuszych polskich pieniędzy, stąd nie mogłem jej kupić w "Pewexie" ani na wolnym rynku. I choć jestem rodowitym Górnoślązakiem, to także nie miałem krewnych w Niemczech, stąd takiej kasety nie miałem.
W każdym razie to była fajna kaseta i jedynie wówczas mogłem o takiej pomarzyć. A dzisiaj jest tylko zabytkiem techniki.
niedziela, 19 maja 2019
Kaseta – AGFA Stereochrom 60+6
Producent: AGFA
Nazwa: Stereochrom (Chromdioxid II)
Długość: C 60+6
Typ: Type II (chromowa)
Kraj produkcji: Niemcy
Lata wytwarzania: 1980
W nie tak znowu jeszcze odległej przeszłości AGFA była jedną z najbardziej znanych firm produkujących artykuły fotograficzne oraz taśmy magnetofonowe i kasety magnetofonowe. Nazwa tej firmy jest skrótem od: Agfa-Gevaert N.V.” Koncern ten powstał już w 1867 r. wraz z uruchomieniem koło Berlina fabryki sztucznych barwników. Od 1925 r. przedsiębiorstwo to należało do koncernu I.G. Farben, który zyskał niechlubną sławę z powodu swego udziału w zbrodniach wojennych. Obecnie AGFA to spółka akcyjna z siedzibą w Belgii specjalizująca się w produkcji specjalistycznych urządzeń poligraficznych i medycznych.
W czasach moje młodości w PRL firma AGFA była mi dobrze znana z nazwy, ale jej kaset czy taśm szpulowych nigdy nie miałem, bo były one w Polsce niedostępne w normalnej sprzedaży. W naszym kraju można je było wówczas kupić jedynie w sklepach dolarowych, w prywatnych komisach handlujących zachodnimi artykułami lub na bazarach, ale ja nie miałem tyle pieniędzy aby móc sobie na to pozwolić. I choć mieszkałem na Górnym Śląsku, to nie miałem też krewnych w RFN, którzy by taką kasetę przesłali.
Ale kupiłem ją na bazarze staroci za grosze po latach i mogę się cieszyć, że teraz już mam taką kasetę. Szkoda że nie mogłem jej mieć w młodości.
czwartek, 4 kwietnia 2019
Kaseta – Universum Chromodioxid II Special 60
Producent: Universum
Nazwa: Chromodioxid II Special
Długość: C 60
Typ: Type II (chromowa)
Kraj produkcji: Niemcy (RFN)
Lata wytwarzania: ok. 1980-1981?
Nigdy nie miałem kaset tej firmy, bo w Polsce okresu PRL nie można ich było kupić w normalnym sklepie. A jak były dostępne to tylko na bazarach lub specjalnych sklepach – Pewexach. Paradoks polegał na tym, że to była typowa NN ale bardzo dobra i w RFN bardzo tania.
poniedziałek, 4 marca 2019
Kaseta magnetofonowa BASF LH SM Casette 120
Producent: BASF
Nazwa: LH SM Casette
Długość: 120
Typ: Type I (normal)
Kraj produkcji: Niemcy Zachodnie (RFN)
Lata wytwarzania: 1975-1977?
To kaseta magnetofonowa produkowana w latach 70. w Niemczech Zachodnich na rynek europejski. Była to kaseta zaopatrzona w zwykłą taśmę żelazową, ale dobrej jakości. Wyróżniała się tym, że miała ponad przeciętną możliwość zapisu i odtwarzania, bo jej taśma miała 176 m długości. Umożliwiało to zapis po każdej stronie kasety po 60 minut dźwięku.
Kasety o zapisie 120 minut muzyki były w latach 70. XX w. wielkim osiągnięciem techniki a zarazem szpanem. Ale też mało który magnetofon kasetowy był dostosowany do współpracy z takimi kasetami. Ze względu na ponadnormatywną długość kaseta ta miała cieńszą taśmę i specjalny mechanizm jej prowadzenia. Ale nawet to nie chroniło jej użytkowników przez problemami z jej użytkowaniem w magnetofonach ze słabszymi silnikami i mniej precyzyjnym prowadzeniem taśmy. Niezależnie od wytwórcy, była to też kaseta droższa i trudniej dostępna niż standardowe kasety typu C-60 i C-90.
Z powodu tego, że była to kaseta zagraniczna, możliwa do nabycia jedynie w Niemczech, w czasach mojej młodości nawet nie mogłem pomyśleć o zakupie takiej kasety. Nie dość, że jej w Polsce nie było (nawet w sklepach Pewex), to jeszcze była droższa niż inne kasety oferowane wówczas na rynku.
środa, 6 lutego 2019
Kaseta magnetofonowa AGFA Ferrocolor HD 60+6
Producent: AGFA
Nazwa: Ferrocolor HD
Długość: C 60+6
Typ: Type I (żelazowa, ulepszona)
Kraj produkcji: Niemcy (RFN)
Lata wytwarzania: 1985
Niemiecka kaseta magnetofonowa produkowana w 1985 r. o wydłużonej o 6 minut (stąd +6) długości, w tym wypadku kaseta godzinna (C-60+6). Firma AGFA była doświadczonym producentem kaset, stąd jej wyroby były bardzo dobrej jakości i cieszyły się dużym uznaniem audiofilów.
W Polsce okresu PRL taka kaseta była bardzo droga i mało kto mógł pozwolić sobie na jej zakup, tym bardziej że nie można jej było w Polsce kupić w normalnym sklepie. W okresie gdy była produkowana w naszym kraju można było ją nabyć na trzy sposoby: 1) na bazarze, 2) dostać od krewnych z RFN, 3) kupić za dewizy w sklepie „Pewex”.
W epoce nigdy nie widziałem na oczy tej kasety, no i oczywiście jej nie miałem.
poniedziałek, 14 stycznia 2019
Kaseta magnetofonowa ZWCh Chemitex Stilon Gorzów C-60
Producent: ZWCh Stilon Gorzów
Nazwa: ZWCh Stilon Chorzów
Długość: C 60
Typ: Type I (żelazowa)
Kraj produkcji: Polska
Lata wytwarzania: 1976-1982?
To najbardziej pospolita a zarazem najbardziej dostępna kaseta magnetofonowa na polskim rynku w okresie PRL. Produkowały ją Zakłady Włókien Chemicznych Chemitex „Stilon” w Gorzowie Wielkopolskim. Zakład ten powstał w 1951 r. i w okresie Polski Ludowej był wielkim przedsiębiorstwem chemicznym produkującym jedwab włókienniczy oraz taśmy magnetyczne. W latach największej świetności zatrudniał ok. 7,5 tys. pracowników. Obecnie, po kryzysie lat 90. i restrukturyzacji zatrudnia ok. 500 pracowników, ale przetrwał i nadal produkuje wyroby chemiczne m.in. karty magnetyczne.
Nazwa: ZWCh Stilon Chorzów
Długość: C 60
Typ: Type I (żelazowa)
Kraj produkcji: Polska
Lata wytwarzania: 1976-1982?
To najbardziej pospolita a zarazem najbardziej dostępna kaseta magnetofonowa na polskim rynku w okresie PRL. Produkowały ją Zakłady Włókien Chemicznych Chemitex „Stilon” w Gorzowie Wielkopolskim. Zakład ten powstał w 1951 r. i w okresie Polski Ludowej był wielkim przedsiębiorstwem chemicznym produkującym jedwab włókienniczy oraz taśmy magnetyczne. W latach największej świetności zatrudniał ok. 7,5 tys. pracowników. Obecnie, po kryzysie lat 90. i restrukturyzacji zatrudnia ok. 500 pracowników, ale przetrwał i nadal produkuje wyroby chemiczne m.in. karty magnetyczne.
W okresie PRL produkowano tutaj taśmy szpulowe do magnetofonów
szpulowych, a następnie kasety magnetofonowe powszechnie zwane „stilonkami” od
nazwy tej fabryki. Na przełomie lat 70. i 80. XX w. produkowano tutaj kasety
zwane szumnie niskoszumowymi, choć do mało szumiących na pewno nie należały. Występowały
one w trzech wersjach podstawowych rozróżnianych po kolorze kartonu w kasecie i
po długości taśmy.
Produkowano też kasety o innych długościach i
specjalistycznym przeznaczeniu, a także pod innymi nazwami, np. Foton. W
przeciwieństwie do taśm stosowanych w kasetach Wiskord, taśmy stosowane w
kasetach Stilon były bardziej ciemne i chyba od nich trwalsze.
Czerwone były kasety C-60 umożliwiające zapis po 30 minut
nagrania po każdej stronie kasety. Niebieskie były kasety C-90 pozwalające na
nagranie po 45 minut po każdej stronie kasety. Najbardziej ekskluzywne, najdroższe i najtrudniej dostępne były kasety C-120 z pomarańczowymi kartonami
wewnątrz kasety umożliwiające zapis po 60 minut na każdej stronie kasety.
Na Zachodzie także produkowano kasety C-120, ale w instrukcji
do nich podkreślano, że można je stosować jedynie w urządzeniach przystosowanych
do ich nagrywania i odtwarzania. Posiadały one bowiem cieńszą taśmę, która w
słabszych modelach magnetofonów wkręcała się do ich mechanizmu napędowego.
Jednak w Polsce nikt się nie przejmował takimi drobnostkami.
I choć polskie magnetofony nie były dostosowane do
współpracy z tego rodzaju kasetami, to kasety tego rodzaju sprzedawano
przeciętnym użytkownikom magnetofonów nie informując ich o wynikających z tego
zagrożeniach. Z tego powodu ich taśmy na potęgę wkręcały się do napędów tych tanich
magnetofonów i ulegały zniszczeniu. Przypuszczalnie to właśnie z tego powodu
tak mało przetrwało ich do naszych czasów.
Czerwona kaseta Stilon C-60 była pierwszą kasetą
magnetofonową jaką miałem w życiu i jaką kupiłem. A miało to miejsce jeszcze w
1979 r. a więc zanim jeszcze na serio zainteresowałem się muzyką. Po co więc ją
kupiłem? Te okoliczności opiszę jeszcze kiedyś w osobnym poście..
Były to kasety o przeciętnych właściwościach oraz o małej
dynamice za to, dość mocno szumiące. Ich jedyną zaletą było to, że były
dostępne i to we w miarę przystępnej cenie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)